Powiat raciborski – sytuacja na rynku pracy 1024 682 Adam
pracownicy

Powiat raciborski – sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu podaje, że stopa bezrobocia w powiecie wynosi 4,2%. Ze znalezieniem pracy problem ma 989 zarejestrowanych kobiet i 494 zarejestrowanych mężczyzn. Osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia, mają szansę wziąć udział w programach aktywizacyjnych przygotowanych przez PUP. Obecnie na terenie powiatu wyróżnia się następujące zawody deficytowe: agent ubezpieczeniowy, betoniarz, zbrojarz, specjalista do spraw projektowania i budowy dróg, cukiernik, dekarz, zbrojarz, kamieniarz, inżynier mechanik, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarka, położna, operator obrabiarek skrawających, specjalista do spraw zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacją, monter instalacji budowlanych oraz pracownik robót wykończeniowych.

Lokalny rynek pracy

Centralną rolę w gospodarce Raciborza odgrywa rolnictwo. Sprzyjają temu warunki naturalne, głównie żyzna gleba oraz długi okres wegetacyjny. Na terenie powiatu działają małe przedsiębiorstwa oraz większe firmy. To właśnie w Raciborzu powstał pierwszy w Polsce browar (1567), który funkcjonuje do dzisiaj. W mieście rozwijają się zakłady przemysłowe z branży chemicznej, maszynowej oraz energetycznej.

Dzięki licznym zabytkom dobrze prosperuje sektor turystyki. Powstają lokale gastronomiczne, bazy noclegowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Tereny powiatu raciborskiego są atrakcyjne również ze względu na zielone obszary objęte programem Natura 2000.

Racibórz położony jest przy krajowych drogach A1, A4 oraz czeskiej D1. Taka lokalizacja sprawia, że rozwijają się firmy sektora prywatnego w branży logistycznej.

Przedsiębiorczość

Lokalne władze opracowały program Strategia Rozwoju Powiatu Raciborskiego na lata 2014-2020. Jego główne założenie to stworzenie przyjaznego klimatu dla inwestorów. Aby firmy mogły się rozwijać, przeprowadza się prace mające na celu przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą. Miejsce, które podlega rewitalizacji, to między innymi była cukiernia przy ulicy 1 Maja. Nacisk kładziony jest na stworzenie jak największej liczby pomieszczeń produkcyjnych.

Inwestycjom ma również sprzyjać budowa dróg na odcinku Racibórz-Pszczyna oraz Drogi Głównej Południowej, która ma ułatwić transport między miastami Racibórz, Rybnik, Jastrzębie Zdrój oraz szybki dojazd do autostrady A1.

  • Racibórz – atrakcje 1024 678 Adam klasztor Racibórz
  • List motywacyjny studenta – wskazówki, wzór 1024 685 Adam list motywacyjny
Napisz odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.