List motywacyjny studenta – wskazówki, wzór
List motywacyjny – pierwsza praca
Gdy nie ma się zbyt dużego doświadczenia, przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych bywa trudne. Pracodawcy wymagają przede wszystkim CV. Czasami zdarza się, że trzeba napisać także list motywacyjny. Jeżeli kandydat pracował już kilka lat i ma za sobą wiele ciekawych projektów, to sporządzenie takiego pisma nie powinno stanowić większego problemu. Co jednak ma zrobić student, który właśnie stara się o swoją pierwszą pracę?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestie formalne. List motywacyjny studenta, tak jak każdy dokument aplikacyjny, musi zawierać przede wszystkim:
- datę,
- dane kontaktowe aplikującego,
- dane firmy,
- zwrot grzecznościowy,
- główną treść – jakie stanowisko interesuje kandydata oraz dlaczego warto go zatrudnić,
- wyrażenie chęci spotkania,
- odręczny podpis (jeśli dokumenty są dostarczane osobiście lub tradycyjną pocztą).
Studenci powinni pamiętać, że wszystkie dokumenty aplikacyjne muszą być staranne i schludne. Błędy ortograficzne nie wchodzą w grę, dlatego lepiej sprawdzić je jeszcze raz przed wysłaniem. Trzeba także zwrócić uwagę na układ całego tekstu. Poszczególne elementy pisma warto oddzielić akapitami, aby nie zlały się w jedną całość.
Praktyki, staż – co napisać w liście motywacyjnym
List motywacyjny studenta na staż bądź praktyki musi odnosić się do treści ogłoszenia. Jeżeli kandydat nie ma doświadczenia podobnego do pracy, do której aplikuje, to powinien zastanowić się, jakie wcześniejsze obowiązki są najbardziej zbliżone do profilu firmy. Jedną z podstawowych zasad, o jakiej trzeba pamiętać podczas sporządzania CV i listu motywacyjnego, jest używanie tak zwanego języka korzyści. Dokumenty składane w procesie rekrutacji mają przekonać potencjalnego pracodawcę, że to właśnie ten kandydat będzie najlepszym wyborem.
Studenci mogą się zastanowić, o jakiej dodatkowej działalności warto wspomnieć w liście. W niektórych branżach konkurencja jest tak duża, że same studia już nikogo nie przekonają. Koła studenckie, redagowanie gazetki akademickiej, udział w konferencjach, dniach otwartych, wymianach studenckich – to tylko kilka przykładów, które mogą zachęcić przedsiębiorców do zaproszenia aplikującego studenta na rozmowę kwalifikacyjną.
Przykładowe listy motywacyjne dla studenta są powszechnie dostępne w sieci. Warto je przeczytać, ale kopiowanie ich na pewno nie przyciągnie uwagi rekruterów, którzy dostają niezliczoną liczbę podobnych dokumentów. Dlatego ważna jest oryginalność.
- Kategoria:
- Szukanie pracy